1) NAJPIERW KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA TEGO SŁODKIEGO ZWIERZA 😉
No właśnie, czy królik jest słodki czy tylko jest tak postrzegany ? Owszem, potrafi być przytulaśny i kochany, ale ma też swój charakter i potrafi pokazać różki . Osoby, które nie miały nigdy do czynienia z tym zwierzątkiem, często nie zdaja sobie sprawy jak mądry potrafi być królik. Reaguje na imię, potrafi kojarzyć nasze słowa, poznaje właściciela i obce osoby, potrafi okazywać uczucia. Przywiązanie, tęsknotę, miłość, złość, niecierpliwość a nawet zazdrość. Królik jest zwierzęciem pokroju pies/kot. Inteligencją dorównuje kiciusiom i częściowo charakterem. Potrafi być niezależny. Nic na siłę. Żyjemy z królikiem na jego zasadach, ale od malucha jasno wyznaczamy granice. Uszak doskonale pojmuje co jest dozwolone a co zakazane, kto rządzi w domu a komu można wejść na głowę 😉 – metody, pomoc w wychowaniu oferuję indywidualnie osobom, które maja króliczki z mojej hodowli 🙂
2) CZEGO MOŻEMY OCZEKIWAĆ I Z CZYM NALEZY SIĘ LICZYĆ PRZYJMUJĄC MALUCHA POD SWÓJ DACH?
- Króliczek wychodząc z hodowli jest nauczony siusiania do kuwety, z bobkami bywa różnie. Całkiem dorosłe króliki potrafią zostawiać nawet wszystkie bobki w kuwecie a bardzo pomaga w tym zabieg kastracji, który zawsze zalecam. Należy się też liczyć z zapachem siana w domu.
- Aby króliczek był dla nas źródłem radości i przyjemności, musimy mu stworzyć odpowiednie warunki, żeby był szczęśliwy. Powinien jak najwięcej czasu przebywać poza klatką i uczestniczyć w życiu rodzinnym. Króliki to bardzo towarzyskie zwierzątka. Zamknięte w klatce i opuszczone potrafią wpaść w złość lub depresję a tym samym zacząć dokuczać.
- Podstawą zdrowia królika jest odpowiednia dieta oraz profilaktyka. Na profilaktykę składają się wizyty kontrolne w lecznicy idealnie by było co 6 mcy , w tym badanie kału , sprawdzanie ząbków oraz ogólny przegląd zwierzęcia.
- ODPOWIEDNIA DIETA KRÓLICZA TO : dobrej jakości siano, suszone zioła, świeże zioła, gałązki i patyczki, suszone oraz świeże warzywka i owoce, dobrej jakości granulat. Siano powinno stanowić 70-80 % króliczej diety, na drugim miejscu są gałązki, patyczki, korzonki zioła suszone oraz świeże. Suszone warzywa kilka razy w tygodniu. Świeżych warzyw dajemy niewielkie ilości, tak samo jak granulatu. Natomiast suszone oraz świeże owoce traktujemy jako przysmak.